Prowizja biura nieruchomości – wszystko co warto wiedzieć

Sprzedaż mieszkania to często ciężki i długi proces. Wiele osób sprzedając mieszkanie decyduje się na pomoc agencji nieruchomości. Oczywiście nie jest to konieczne, można poradzić sobie samemu, ale jeżeli nie mamy na to czasu to biuro nieruchomości załatwi za nas wiele formalności. Niestety wiąże się to też ze sporymi kosztami. Jaka jest prowizja biura nieruchomości? Jaka jest prowizja agenta nieruchomości? Czy prowizja agencji nieruchomości jest zawsze pokrywana z kieszeni sprzedającego? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Prowizja pośrednika nieruchomości i jego obowiązki

Zadania oraz prowizja agenta nieruchomości zależna jest od tego na co się umówimy. Na etapie konstruowania umowy powinniśmy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy oraz jaka prowizja pośrednika nieruchomości będzie dla nas akceptowalna. Podstawowym zadaniem agenta nieruchomości jest koordynowanie całego procesu sprzedaży mieszkania.

Agent może za nas negocjować cenę i zająć się wszystkimi formalnościami. Na jego barki możemy zrzucić stworzenie umowy przedwstępnej czy skompletowanie potrzebnej dokumentacji. Może nam też pomóc w ewentualnych niejasnościach i zasugerować najlepsze rozwiązania. Zajmując się sprzedażą powinien też zadbać o wszelkie działania promocyjne oraz stworzenie oferty na portale internetowe. Zawiera się w tym również uwzględnienie wszelkich zalet nieruchomości oraz pokazanie tego na dobrych jakościowo zdjęciach. Jeżeli agent pomaga nam w zakupie nieruchomości to powinien sprawdzić wszystkie szczegóły dotyczące konkretnej nieruchomości jaką nam przedstawia. Ważny jest tu stan prawny, ewentualne zadłużenie czy stan techniczny. 

To wszystko ma nam pomóc osiągnąć cel bez poświęcania czasu i energii na zajmowanie się formalnościami i promocją. Jak łatwo się domyślić, nikt nie pomoże nam za darmo. Prowizja dla biura nieruchomości czy prowizja pośrednika nieruchomości jest wpisana z całość transakcji. Kwota zależy od konkretnej nieruchomości oraz zakresu obowiązków agenta. 

Prowizja biura nieruchomości – wszystko co warto wiedzieć

Kto może zostać agentem nieruchomości?

Niestety w 2014 roku zniesione zostały licencje, które potwierdzały prawo do wykonywania zawodu. Co to oznacza w praktyce? Każdy może zostać agentem nieruchomości. Wystarczy założyć jednoosobową działalność gospodarczą i wykupić ubezpieczenie. Prowizja biura nieruchomości stała się zachętą dla wielu osób do rozpoczęcia takiej kariery zawodowej. Niestety to wszystko spowodowało, że na rynku jest ogromny wybór agencji i ciężko zweryfikować, która jest godna zaufania. Coraz więcej ludzi rezygnuje z pomocy pośrednika i woli zająć się wszystkim samodzielnie. Prowizja agenta nieruchomości może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często dopiero po wielu nieudanych próbach sprzedaży ludzie zwracają się do biura nieruchomości. Wtedy prowizja biura nieruchomości jest dla nich akceptowalna. 

Prowizja dla biura nieruchomości

Duże biura nieruchomości zatrudniają wielu agentów. To dzięki prowizjom są w stanie się utrzymać na rynku. To jaka część prowizji trafia do biura a jaka do pośrednika zależy od agencji. Zazwyczaj pośrednicy mają niewielką podstawę, a ich pensja w dużej mierze zależy od ilości transakcji. Prowizja dla biura nieruchomości jest zależna od wielu czynników. Zazwyczaj jest to kilka procent (3-6%). Prowizja dla biura nieruchomości czy prowizja agenta nieruchomości zostanie wypłacona dopiero jeżeli dojdzie do finalizacji transakcji. 

Prowizja pośrednika nieruchomości w świetle prawa

Art. 180 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami reguluje umowy pośrednictwa. Dowiadujemy się, że obowiązki pośrednika jak i wysokość prowizji powinna zostać zawarta w umowie między stronami. Daje to pośrednikom dużą swobodę działania. Konieczne jest jednak spisanie umowy. Wyrok Sądu Najwyższego z 23 listopada 2004 roku podkreślił, że sprzedający lub kupujący ma obowiązek zapłacenia prowizji tylko jeżeli doszło do finalizacji transakcji. Wynika z tego, że największe ryzyko spoczywa agencie nieruchomości. 

Prowizja biura nieruchomości od sprzedającego

Kwestia tego kto powinien ponosić koszty związane z wynajęciem biura nieruchomości nie jest do końca jasna. Niektórzy twierdzą, że koszty powinien ponosić sprzedający, inni że kupujący, a jeszcze inni że pół na pół. Tak naprawdę wszystko zależy od zapisów umowy. Umowa jest terminowa i nie musi być podpisana na wyłączność. Możliwe jest korzystanie z kilku biur jednocześnie ale nie zawsze przynosi to zadowalający efekt. Prowizja agencji nieruchomości trafi do tego komu uda się doprowadzić do finalizacji transakcji. To zniechęca wielu agentów. Warto też zwrócić uwagę czy będziemy mieli możliwość szukania kupca na własną rękę i czy w takiej sytuacji również przysługuje prowizja agencji nieruchomości. 

Prowizja agencji nieruchomości od kupującego

Jeżeli chcemy kupić nieruchomość i wynajmujemy do tego agencję nieruchomości to zazwyczaj będziemy musieli zapłacić prowizję. Wszystko jednak zależy od konkretnej agencji. Często jeżeli ta sama agencja obsługuje sprzedającego i kupującego to koszty leżą po stronie sprzedającego. Warto to sprawdzać. Możemy też zaobserwować, że koszt prowizji ukryty jest w cenie nieruchomości. Bardzo często nieruchomości wystawiane przez agencję są droższe niż podobne nieruchomości wystawiane przez osoby prywatne. Najlepiej jest wybrać sprawdzoną i polecaną agencję aby uniknąć ewentualnych problemów. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie ze skupu nieruchomości. Skraca to znacznie czas sprzedaży oraz prowizja biura nieruchomości nas nie dotyczy.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!