Przekształcenie użytkowania wieczystego

Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Dla właścicieli nieruchomości oznacza to, że stali się właścicielami działek na których stoją ich mieszkania. Jednorazowa opłata i bonifikata pozwoliła na dużą oszczędność. Poniżej postaramy się przedstawić wszystkie szczegóły tej zmiany w prawie.

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowaniem wieczystym objęte były budynki znajdujące się w administracyjnych granicach miast. Dzierżawa wieczysta polegała na tym, że Państwo nie sprzedawało ziemi, na której znajdowały się zabudowania i dzięki temu cały czas właścicielem gruntów był Skarb Państwa. Budynek i mieszkania się w nim znajdujące należały do poszczególnych właścicieli ale już sama ziemia nie. Wiązało się to z dodatkową roczną opłatą, która wynosiła 1% wartości gruntu. Dzierżawa wieczysta mogła być przyznana na maksymalnie 99 lat. Opłata za użytkowanie wieczyste miała być w teorii opłatą stałą ale co 3 lata można było uaktualnić wartość gruntu co w praktyce wiązało się z nieustannie rosnącymi kosztami.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność pozwoliło tej opłaty uniknąć co okazało się sporą oszczędnością. Skorzystało z tego już wielu właścicieli nieruchomości a jednorazowa opłata nie była bardzo wysoka. Dzierżawa wieczysta była zdecydowanie mniej korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań.

Jak sprawdzić czy przekształcenie użytkowania wieczystego już się odbyło?

Informacji tych należy szukać w księdze wieczystej nieruchomości. Wzmianka ta jest w pierwszym dziale, w którym znajdziemy też informacje o okresie użytkowania. Z działu drugiego dowiemy się kto jest właścicielem nieruchomości. Warto upewnić się czy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności zostało tam zawarte.

Przekształcenie użytkowania wieczystego

Przekształcenie użytkowania wieczystego – jak to zrobić?

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Opłata za przekształcenie jest równa obecnej opłacie za użytkowanie wieczyste i jest opłatą roczną. Niesie to za sobą dużo niższe koszty. Dodatkowo bonifikata przyznawana jest osobom, które wniosą całą opłatę jednorazowo. Przekształcenie użytkowania wieczystego nie wymaga od nas żadnych formalności. Następuje to samoistnie, z mocy prawa. Dostajemy tylko zaświadczenie z urzędu. Należy też podkreślić, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność dotyczy tylko budynków mieszkalnych, nie są nim objęte budynki przeznaczone na lokale usługowe.

Przekształcenie użytkowania wieczystego – opłata

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie jest darmowe. Wysokość opłaty może być inna w zależności od przypadku. Zakłada się, że jest to opłata równa opłacie za użytkowanie wieczyste w tym samym roku. Opłatę tą należy uiszczać raz w roku przez 20 lat. Warto podkreślić, że jest możliwość wniesienia opłaty w całości za jednym razem. Osoby, które zdecydują się na tę opcję mogą liczyć na dodatkowe profity. Jest to bonifikata. Taka bonifikata użytkowanie wieczyste dodatkowo nam rekompensuje.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – bonifikata

Jeżeli grunt, który nas interesuje należy do Skarbu Państwa to możemy liczyć na bonifikatę w wysokości 60 %. Warunkiem jest wniesienie opłaty w ciągu roku od przekształcenia. W ciągu każdych kolejnych pięciu lat wysokość bonifikaty sukcesywnie spada o 10%. Inaczej jest w przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego. W takiej sytuacji wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń danego miasta. Dla przykładu w Warszawie jest to aż 98%, w Gdańsku 95%, a w Poznaniu 75%. Bonifikata daje możliwość ogromnej oszczędności, warto korzystać z tego rozwiązania.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność za 1% – kogo dotyczy?

Tak duży upust daje możliwość pozbycia się problemu użytkowania wieczystego już nawet za kilkaset złotych. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Z takiej okazji mogą skorzystać rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne, kombatanci oraz inwalidzi wojenni. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego zawiera to w art. 9a. Aby uzyskać taką bonifikatę należy złożyć wniosek. Urząd nie musi posiadać informacji o tym komu jaka bonifikata przysługuje. Warto podkreślić, że bonifikaty się nie sumują więc najlepiej wybrać sobie tą, która jest bardziej korzystna. Dzięki temu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może być jeszcze tańsze.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – podsumowanie

Najważniejsze co powinniśmy wiedzieć, to że przekształcenie użytkowania wieczystego jest dla nas korzystne. Warto o to zadbać i dopilnować aby zostało to zrobione. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się zapłacić całą sumę z góry, to dzięki bonifikacie zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy. Dla osób uprzywilejowanych są jeszcze większe zniżki, należy tylko pamiętać o złożeniu wniosku. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy w przypadku naszego budynku doszło do przekształcenia, to możemy to sprawdzić w księdze wieczystej. Taka bonifikata użytkowanie wieczyste bardzo nam rekompensuje.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!