Chcę sprzedać mieszkanie, jakie formalności mnie czekają?

„Chcę sprzedać mieszkanie pilnie!” – każdemu, kto wypowiada takie słowa, zależy na czasie. Wiemy, że nie chcesz poświęcać godzin na zbieranie informacji o formalnościach, jakie Cię czekają – dlatego zebraliśmy je dla Ciebie w jednym miejscu! Podzieliliśmy też formalności na kategorie, wyszczególniając, czym powinieneś zająć się w pierwszej kolejności.

Sprzedaż mieszkania – formalności, które powinieneś załatwić jeszcze przed wstawieniem ogłoszenia

„Chcę sprzedać mieszkanie – PILNIE”. Nie wstawiaj takiego ogłoszenia, zanim zdążysz przygotować dokumenty – bo jeśli kupującemu będzie zależało na czasie tak samo, jak Tobie, będzie czekał poirytowany, aż załatwisz podstawowe dokumenty.

Zanim wystawisz więc nieruchomość na sprzedaż, załatw dokumenty, których pozyskanie zajmuje najdłużej:

  • Akt własności nieruchomości – w przypadku działki lub domu nabytego od razu, lub z rynku wtórnego, jest to akt notarialny sprzedaży, w przypadku zakupu od dewelopera – akt ustanowienia odrębnej własności lokalu. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości odziedziczonej lub podarowanej, przygotować musisz z kolei umowę darowizny, postanowienie spadkowe bądź akt poświadczenia dziedziczenia.
  • Jeśli lokal należy do spółdzielni, musisz zwrócić się do niej z prośbą o dokumenty poświadczające o przydziale mieszkania, prawie do jego zamieszkania i członkostwie  i zaświadczenia o braku opóźnień w spłacie czynszu czy innych opłat. Uzyskasz je w dziale zajmującym się opłatami eksploatacyjnymi spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i w dziale członkowskim, lub mieszkaniowym.  Wystarczy, że wyślesz wniosek osobiście lub mailowo – i zaznaczysz, jaką opcję odbioru preferujesz. Na te dokumenty będziesz zapewne czekał najdłużej: przygotuj je odpowiednio wcześnie!
  • Jeśli zaś lokal jest objęty hipoteką, niezbędne okaże się też oświadczenie wierzyciela informujące o wysokości zadłużenia.

Chcę sprzedać mieszkanie – formalności do załatwienia przed wizytą u notariusza

Chcę sprzedać mieszkanie i znalazłem już nawet kupującego: co dalej? To etap, w którym możesz zająć się kompletowaniem dokumentów, na których pozyskanie nie potrzebujesz aż tak wiele czasu – bo możesz zdobyć je bezpośrednio na stronach urzędów. Chodzi o dokumenty takie, jak:

  • Odpis z księgi wieczystej – dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • Poświadczenie o wymeldowaniu z mieszkania – wymeldunek załatwisz za pośrednictwem platformy ePUAP, gdzie uzyskasz od razu niezbędny dokument.
  • Opcjonalnie – przedwstępna umowa sprzedaży, zabezpieczająca Cię przed sytuacją, w której kupujący zrezygnuje na kilka dni przed wizytą u notariusza. W takiej umowie zawierasz wszystkie podstawowe informacji o transakcji i deklarujesz termin spotkania w kancelarii.

Jeśli nie możesz zjawić się u notariusza osobiście, odpowiednio wcześnie przygotuj też pełnomocnictwo, w którym upoważnisz wybraną osobę do sfinalizowania umowy sprzedaży. Nie masz nikogo, komu na tyle ufasz? Jeśli zadeklarowałeś „sprzedam mieszkanie online!”, problemem nie będzie zapewne dla Ciebie znalezienie pośrednika nieruchomości, z którym umówisz się przez Internet – i odpowiednio wcześnie nadasz mu pełnomocnictwo. 

Wyślij mu też komplet dokumentów, które zebrałeś – w Twoim imieniu przedstawi je notariuszowi.

Sprzedaż mieszkania – formalności do załatwienia na miejscu

Kiedy Ty lub pośrednik znajdziecie się u notariusza z kompletem dokumentów, wystarczy w jego obecności zawrzeć z kupującym umowę sprzedaży mieszkania. Przygotowaniem dokumentu zajmuje się urzędnik.

Po dopełnieniu formalności  poinformuj urząd skarbowy (i opcjonalnie – urząd gminy) o transakcji. Opcjonalnie, możesz też przekazać informację o zmianie właściciela mieszkania do wspólnoty. To obowiązek nie Twój, lecz nabywcy lokalu – jeśli przekażesz tę informację za niego, po prostu wyświadczysz mu przysługę, odciążając go z nadmiaru formalności.

Chcę sprzedać mieszkanie – jaki podatek muszę zapłacić?

Co z podatkiem od sprzedaży mieszkania? Jeśli nabyłeś je później, niż 5 lat temu, nowe prawo Cię nie dotyczy. W innym wypadku musisz odprowadzić 19% kwoty ze sprzedaży na formularzu PIT. Co ważne, opodatkowanie dotyczy również osób zamieszkałych w innym kraju.

Ostatnim krokiem jest wypowiedzenie umów u dostawców mediów lub przepisanie ich na nabywcę – nie zapominaj o tym, bo unikniesz otrzymywania rachunków dotyczącej innej osoby.

Jak widzisz, sprzedaż mieszkania nie jest taka trudna: najwięcej formalności wiąże się z koniecznością pozyskania dokumentów od poszczególnych urzędów.

Jeśli chcesz ominąć wszystkie te procedury, skorzystaj z naszego biura: Skup nieruchomości za gotówkę. Wypełnij formularz wyceny i dowiedz się, ile możemy zapłacić za Twoje mieszkanie od ręki!

 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!