Rosnące koszty ogrzewania mieszkania, zmuszają nas do szukania oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Jednym z pytań, które sobie wkrótce zadasz, zapewne będzie: „czy potrzebuję rekuperacji?” Być może ten rodzaj technologii nie jest dla Ciebie i powinieneś rozejrzeć się za alternatywnymi formami oszczędzania ciepła? Jednak z całą pewnością, zanim to wspólnie przeanalizujemy, powinniśmy zastanowić się najpierw, co to jest rekuperator i jak działa. Czy warto z niego skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Co to jest rekuperator?
Rekuperator, to urządzenie o prostej konstrukcji, które umożliwi Ci znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Zasada jego działania jest banalnie prosta. Ogrzewa on bowiem napływające do mieszkania, świeże powietrze, ciepłem tego, które jest zeń odprowadzane. W krótkich słowach odzyskuje on ciepło z wentylacji, dzięki czemu możesz się cieszyć nie tylko perfekcyjnie ogrzanym mieszkaniem, ale również znacznie niższymi rachunkami.
Jakby tego było mało, rekuperacja wpływa także na wzrost jakości powietrza, którym oddychają domownicy. Rekuperator, zanim pozwoli powietrzu na stałe zagościć w naszym domowym zaciszu, najpierw dokładnie je przefiltruje, oczyszczając je nie tylko ze smogu, ale również bakterii czy wirusów. Warto jednak mieć na względzie, że dokładność takich urządzeń, powiązana jest z ich klasą. Biorąc pod uwagę koszt takiej inwestycji, lepiej będzie, jak zwrócisz uwagę na długoterminowe korzyści, płynące z jego zastosowania. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, tym bardziej że innym z głównych zastosowań rekuperatora, jest właśnie obniżenie kosztów ogrzewania.
Ile kosztuje rekuperator?
Pozostając w temacie kosztów, zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje rekuperator? Trudno jest to jednoznacznie oszacować, bo wszystko zależy od rodzaju wykonanej instalacji i indywidualnych potrzeb. Możemy jednak przyjąć, że koszt samego urządzenia, wynieść może od 7 000 złotych, nawet do 25 000. Gdyby jednak doliczyć do tego instalację, wówczas cena wzrośnie, mogąc osiągnąć łączną sumę nawet 35 000 złotych.
Warto w tym miejscu nadmienić, że koszt samej instalacji rekuperatora, wahać się może w zależności od rodzaju budynku, w którym ma zostać umieszczony. Dużo łatwiej jest założyć system rekuperacji w domu, który dopiero co stawiamy, niż w takim, który został już oddany do użytku mieszkalnego.
O rekuperacji warto pamiętać, gdy zabieramy się za budowę domu energooszczędnego i ekologicznego. Wówczas, rekuperator, powinien stanowić jeden z nieodzownych elementów Twojego przyszłego mieszkania.
Naturalnie, instalacja systemu rekuperacji nie jest jedynym kosztem, jaki poniesiemy w związku z całym procesem. Konserwacja i przegląd rekuperatora to coś, czego nie możemy pominąć. Zaleca się, aby generalnego przeglądu instalacji i filtrów rekuperatora, dokonywać nie rzadziej, niż raz na trzy miesiące. Najlepiej zrobisz, jeśli polecisz to zadanie wykwalifikowanej firmie.
Na szczęście, nie są to duże wydatki, a fundusze, jakie ostatecznie zaoszczędzisz na ogrzewaniu mieszkania i swoim zdrowiu, z całą pewnością są tego warte.
Wartość rynkowa nieruchomości – wycena.
Jaka wentylacja zamiast rekuperacji?
Rekuperacja, to nowoczesny system wentylacyjny, który zastępuje dobrze nam znaną wentylację grawitacyjną. Wentylacja grawitacyjna to najpopularniejszy i najprostszy z systemów, choć niepozbawiony wad i problemów. Przez wiele lat stanowił fundament budownictwa w swoim zakresie, jednak w dzisiejszych czasach, nie bez powodu traci na popularności.
Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że wentylacja grawitacyjna działa poniżej oczekiwań. Z uwagi na wysoką jakość montowanych dziś okien, zapewniających ich szczelność i energooszczędność, koniecznym, dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej, jest montowanie nawiewników. Niestety, one również są zawodne, a ich działanie jest zależne od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Patrząc prawdzie w oczy, należy stwierdzić, że tradycyjne systemy wentylacyjne, przez większość czasu swego istnienia nie działają w ogóle, a gdy już działają, to nie spełniają swojej funkcji dostatecznie dobrze. Z tego względu, zwykła wentylacja grawitacyjna nawet nie stanowi konkurencji dla nowoczesnej rekuperacji.
Może się jednak wydarzyć tak, że zamontowanie sprawnego systemu rekuperacji, z uwagi na stan techniczny budynku, będzie poważnie utrudnione, albo dużo bardziej kosztowne. Wówczas, warto zastanowić się nad wentylacją hybrydową, która połączy energooszczędne i zdrowotne zalety rekuperacji, z prostotą działania i instalacji wentylacji grawitacyjnej.
Remont mieszkania – ile kosztuje?
Czy potrzebuję rekuperacji?
Tak czy inaczej, przed dokonaniem jakiejkolwiek decyzji, warto podsumować sobie szereg zalet, płynących z rekuperacji. Jeśli więc zadajesz sobie teraz pytanie: „czy potrzebuję rekuperacji?” To pamiętaj, że:
- Rekuperator pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania; oszczędności mogą sięgać nawet 50% dotychczas wydatkowanych przez Ciebie funduszy.
- System ten pomaga oczyścić powietrze w mieszkaniu, usuwając wilgoć, grzyby, pleśń, czy nawet nieprzyjemne zapachy, sprawiając, że mieszkanie nie tylko jest przyjazne dla alergików, ale podnoszony jest komfort życia wszystkich domowników.
- Najnowocześniejsze rekuperatory, są w stanie usuwać z powietrza także bakterie i wirusy, zapewniając nieznany dotychczas standard ochrony mikrobiologicznej.
Sam zdecyduj, czy potrzebujesz rekuperacji. Jeśli jednak chodzi o nasze zdanie, to jesteśmy pewni, że nie tylko nie pożałujesz pozytywnej decyzji, ale również ją docenisz.
A może potrzebujesz sprzedać mieszkanie? Nasz skup nieruchomości online, zapewni bezpłatną wycenę i wyjątkowo szybkie tempo sfinalizowania transakcji. Nie boimy się kupna mieszkań zadłużonych, ani wymagających gruntownego remontu. Wypełnij Formularz Kontaktowy i sprawdź, na co możesz liczyć!