Dom bez pozwolenia – poradnik

Budowa domu to istotne przedsięwzięcie, które zajmuje dużo czasu i wymaga znacznego budżetu. Ponadto trzeba dopełnić wiele formalności. Zwłaszcza jeśli zastanawiasz się, jak zbudować dom bez pozwolenia.

Dom bez pozwolenia – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze kilka lat temu każdy projekt budowlany poprzedzony był złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, co wiązało się z długą procedurą administracyjną, w którą mogli także ingerować sąsiedzi. Ustawodawca utrzymał tę procedurę w mocy dla tych, którzy budują domy z rzędu i bliźniaki. Warto jest mieć to na uwadze stawiając na dom bez pozwolenia.

Jednak ci, którzy zdecydują się na budowę domu jednorodzinnego, mogą teraz skorzystać z drugiej opcji. Prawo budowlane reguluje tworzenie wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. Obejmuje nie tylko budynki mieszkalne, ale także domki letniskowe, garaże, budynki gospodarcze, ogrody zimowe, wiaty, sauny i altany. Budowa większości obiektów, z wyjątkami przewidzianymi przez ustawodawcę, wymaga wcześniejszych formalności w nakierowaniu na dom bez pozwolenia.

Dom bez pozwolenia – ciekawostki

Inwestor często wybiera jeden z dwóch trybów: budowę na podstawie pozwolenia na budowę lub w uproszczonej wersji na podstawie ogłoszenia. W praktyce uproszczona procedura składania wniosków nie jest zbyt popularna wśród osób planujących budowę domu. Inwestorzy znacznie częściej wybierają stare rozwiązanie i budują domy w oparciu o uzyskane pozwolenie na budowę. Wartymi uwagi są kolejno: dom na zgłoszenie, jak i również domki całoroczne bez pozwolenia

Mimo, że wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na pozytywne rozpatrzenie wniosków i decyzji, jest bezpieczniejszy i niweluje ryzyko, że z jakiegoś powodu konieczne będzie zawieszenie pracy. W przypadku budowy domu problematyczną kwestią może być również kwestia stref wpływów, za które adaptujący się architekci często nie chcą brać na siebie odpowiedzialności i chętniej dostosowują się do projektu, gdy inwestor decyduje się na uzyskanie pozwolenia na budowę, jeżeli chodzi o dom bez pozwolenia całoroczny czy budowa domu bez pozwolenia.

Wiele osób decyduje się na sprawdzone rozwiązanie jakim okazuje się być dom bez pozwolenia.

Rodzaj procesu, od którego zaczynamy inwestować, nie wpływa na koszt budowy domu. Nie oszczędzamy też na samych formalnościach, ponieważ zakres przygotowania dokumentacji podczas wniosku i pozwolenia na budowę jest taki sam. Koszt budowy domu w dużej mierze zależy od kształtu budynku, stopnia skomplikowania bryły oraz konstrukcji dachu. Najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu są proste domy z dwuspadowym dachem.

Dom bez pozwolenia, a projekt

Tak zaprojektowany budynek można postawić w stosunkowo krótkim czasie, poszczególne prace przebiegną sprawnie, dzięki czemu inwestor może również znacznie zaoszczędzić na kosztach pracy. Jednocześnie im prostsza konstrukcja, tym mniejsze zużycie materiałów budowlanych i izolacyjnych. Jeżeli chcesz oszacować koszt budowy domu przed rozpoczęciem prac, warto sięgnąć po oszacowanie kosztów budowy. Dom bez pozwolenia nie jest czymś abstrakcyjnym. Pod pewnymi warunkami możesz rozpocząć budowę bez tracenia czasu na wypełnianie dokumentów i odwiedzanie urzędów w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Istnieje możliwość wzniesienia budynku jak domu bez pozwolenia.

Zmiany wprowadzone w nowelizacji prawa budowlanego skróciły procedury związane z rozpoczęciem budowy domów. Po wejściu w życie nowych przepisów możliwe jest rozpoczęcie budowy w starej procedurze, w której trwa pozwolenie na budowę, lub budowa małego domu bez pozwolenia, ale z wypowiedzeniem, co zaoszczędzi budowniczym nawet kilka tygodni oczekiwania na decyzję. Inwestor zgłaszający żądanie musi w ciągu 30 dni poczekać na decyzję starszego, który ją zgłosi. Miejmy to na uwadze stawiając na domki całoroczne bez pozwolenia ewentualnie dom bez pozwolenia cało

Dom bez pozwolenia – podsumowanie

 Brak odpowiedzi władz w tym terminie oznacza, że  może rozpocząć pracę. To jest tak zwana zasada milczenia. Powiadomienie uważa się za skuteczne, jeśli zawiera niezbędną dokumentację. Gdy nie jest wypełniona, organ nakłada na wnioskodawcę decyzję o uzupełnieniu brakujących dokumentów. Jednak, gdy dokumentacja nie jest jeszcze skompletowana, organ wnosi sprzeciw w drodze decyzji administracyjnej. Zainteresowanie budową bez pozwolenia jest w Polsce duże.

Polacy doceniają, że potrafią stawiać takie obiekty, pomijając szereg czasochłonnych formalności urzędowych. Bardzo ważna jest prawna dopuszczalność budowy np. Małej architektury w pobliżu domów bez zgody. Ludzie mogą zagospodarować swoje domowe przestrzenie bez zbędnych formalnych zobowiązań.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!