Kalkulator sprzedaży mieszkania

Pojawiająca się konieczność sprzedaży mieszkania może mieć różnego rodzaju podłoże. Czasem jest to podyktowane koniecznością zmiany miasta, w którym żyjemy, a czasem po prostu postanawiamy przejść na coś większego (lub mniejszego). W każdej sytuacji sprzedaż mieszkania jest procesem, którego nie da się zrealizować od ręki. Warto więc spojrzeć na to, w jaki sposób skorzystać z istniejących narzędzi, które pozwalają na orientacyjne zapoznanie się z kosztami i zyskiem, jakie są związane ze sprzedażą naszej nieruchomości.

Jakie koszty są związane ze sprzedażą mieszkania?

W pierwszej kolejności powinniśmy sobie uświadomić, że proces sprzedaży mieszkania wiąże się z szeregiem kosztów, które należy uwzględnić. Na nie wskazuje kalkulator sprzedaży mieszkania. Koszty mogą być różnego typu, a oczywiście nie da się stwierdzić, że wskazuje on w pełni wszystkie zmienne, ponieważ niektóre opłaty mogą być stałe, ale inne podlegają zmianie w czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że małe opłaty dodatkowe nie wpływają znacząco na ostateczne koszty. Co jednak powinno być wzięte pod uwagę?

Podatek od sprzedaży mieszkania

Podstawą jest podatek. Sprzedaż mieszkania jest opodatkowana na zasadach ogólnych, podatek ten wynosi więc 19% dochodów ze sprzedaży. Ważne jest jednak to, że konieczność uiszczenia tego podatku jest obligatoryjna tylko wtedy, gdy do sprzedaży mieszkania dojdzie w ciągu pięciu lat od czasu jego zakupu. Należy jednak przeczekać pełen rok kalendarzowy, w którym mija pięć lat, zanim postawimy na sprzedaż mieszkania. Podatek nie będzie naliczany, jeśli np. kupiliśmy mieszkanie w sierpniu 2020 roku, dopiero gdy do sprzedaży dojdzie w 2026 roku.

Podatek – jak go zmniejszyć?

Załóżmy jednak, że do sprzedaży mieszkania dochodzi w okresie, w którym musimy zapłacić należny podatek od dochodu. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak można zmniejszyć jego wysokość. Przede wszystkim kluczowe jest to, że jest to podatek od dochodu, a zatem od ceny sprzedaży należy odliczyć koszt zakupu mieszkania. Na tym jednak nie kończą się nasze możliwości. Z powodzeniem możemy doliczyć:

  • Opłaty notarialne – dotyczy to wszelkiego rodzaju opłat u notariusza,
  • Prowizje dla pośredników,
  • Opłaty za wystawianie ogłoszeń – jeśli umieściliśmy ogłoszenie w sieci lub gazetach i chcemy je przedłużać, za każdym razem będzie to oznaczało dodatkowe opłaty. Warto więc wliczyć je w koszty transakcji,
  • Inne koszty, które związane będą ze sprzedażą mieszkania.

A co, jeśli sprzedajemy mieszkanie, aby kupić nowe? W takim przypadku wystarczy złożyć odpowiednią deklarację, w której wskaże się ten cel transakcji. Następnie trzeba zakupić mieszkanie w ustalonym czasie, inaczej będzie konieczne opłacenie podatku wraz z odsetkami.

Rynek pierwotny a wtórny – na co się zdecydować?

Opłaty notarialne w sprzedaży mieszkania

Korzystając z kalkulatora sprzedaży mieszkania, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy uwzględnia on opłaty notarialne. Zazwyczaj opłaty te dotyczą kupującego, ale nie ma jasno wskazujących na to przepisów i strony mogą umówić się na sytuację odwrotną, w której to sprzedający pokryje koszty notarialne. Te nieraz mogą dokładać swoją cegiełkę do ostatecznych kosztów sprzedaży mieszkania. Jeśli jednak skontaktujemy się z biurem skupu nieruchomości online, będziemy mieć pewność, że sprawy opłat i uciążliwej dokumentacji u notariusza nie będą na naszej głowie.

Koszty dodatkowe sprzedaży mieszkania

Istnieją również inne typy kosztów, które  warto uwzględnić. Wśród nich znajduje się wpisanie zmiany do Księgi Wieczystej, co wynosi zwykle od 100 do 200 złotych. Dodatkowymi opłatami mogą być również stałe opłaty zależne od wartości nieruchomości.

  • Powyżej 60 tys. do 1 mln zł: 1010 zł +0,4% nadwyżki nad powyżej 60 tys. zł;
  • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
  • Powyżej 2 mln zł: 6770 zł +0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł (nie może przekroczyć 10 tys. zł.).

Kalkulator sprzedaży mieszkania

Najważniejszym narzędziem, które pozwala na zapoznanie się z kosztami transakcji, jest kalkulator sprzedaży mieszkania. Korzystanie z niego jest niezwykle proste. Ważne jest, aby znać cenę nieruchomości. Podając jej wartość, otrzymamy wskazania podatku od czynności cywilnoprawnych, a także taksę notarialną. Można również ustawić wynagrodzenie dla agencji, jeśli korzystamy z jej usług. Jeśli jednak sprzedaż przebiega bez opłacania pośredników, wystarczy ustawić tu 0%. Powinny być też uwzględnione koszty sądowe oraz opłaty notarialne, które dadzą nam sumę opłat. Szczególnie warto zwrócić uwagę na opłaty agencji, które nawet przy pozornie niskich stawkach (np. 2,5%) mogą podwoić ostateczną sumę kosztów sprzedaży mieszkania.

Darmowa, profesjonalna wycena mieszkania

Korzystanie z takich narzędzi, jak kalkulator sprzedaży mieszkania jest niezwykle użyteczne, jeśli chcemy poznać orientacyjne koszty związane ze sprzedażą mieszkania. To jednak zaczyna się od tego, że musimy określić, jaką wartość nieruchomości chcemy wpisać. To zaś nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W praktyce bowiem precyzyjne określenie wartości mieszkania jest wyjątkowo trudne. Pomocne w tym przypadku są skupy nieruchomości, które oferują wartość około 90%, a jednocześnie pozwalają na uniknięcie kosztów notariusza oraz pośredników. Co więcej, oferują one darmową, rzetelną wycenę mieszkania. Jeśli zależy Ci na czasie i uczciwej wycenie, koniecznie skontaktuj się z biurem skupu nieruchomości online!

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!