Rynek pierwotny a wtórny – na co się zdecydować?

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Jest to bardzo ważna decyzja obarczona dużym ryzykiem. Zanim dojdzie do finalizacji zakupu musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań oraz podjąć szereg decyzji. Od właściwego podejścia do tego tematu będzie zależeć nasz późniejszy komfort życia w tym mieszkaniu. Pierwsze dylematy jakie zapewne się pojawią będą dotyczyć lokalizacji, metrażu, wykończenia, ilości pokoi czy ceny. Jednak na samym początku powinniśmy się zastanowić czy interesują nas mieszkania nowe czy może mieszkania używane. Rynek pierwotny a wtórny to bardzo szeroki temat i warto rozważyć wszystkie wady i zalety obu tych rozwiązań.

Rynek pierwotny a wtórny – definicje

Rynek nieruchomości jest niezwykle szeroki i mamy możliwość wybierania w bardzo różnych nieruchomościach. Mieszkania nowe należą do rynku pierwotnego. Są to mieszkania, domy, lokale, które nie były wcześniej przez nikogo użytkowane. Oznacza to, że właśnie my będziemy pierwszym właścicielem. W całej Polsce powstaje bardzo dużo nowych budynków więc wybór jest ogromny. Jeżeli nie zależy nam na czasie to możemy się zdecydować na inwestycje w mieszkanie, które będzie do oddania dopiero za kilka lat, ponieważ budowa jeszcze nawet się nie rozpoczęła. Zazwyczaj w pierwszym etapie sprzedaży mieszkania są w bardziej atrakcyjnych cenach i mamy ich dużo większy wybór. Możemy też kupić mieszkanie w budynku już istniejącym i oddanym do użytkowania. Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego są oddawane w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że sami możemy od zera takie mieszkanie wykończyć.

Rynek wtórny to mieszkania używane, z drugiej ręki. Oznacza to, że mieszkanie miało już wcześniej właściciela albo kilku właścicieli. W momencie sprzedaży dochodzi do przekazania prawa własności nowemu właścicielowi i umieszczenia takiej informacji w księdze wieczystej. Na rynku nieruchomości mamy ogromny wybór mieszkań z rynku wtórnego. Możemy dopasować do naszych potrzeb lokalizację, metraż czy standard. Możemy zdecydować się na mieszkanie świeżo po remoncie albo na takie, które tego remontu wymaga. Mieszkania używane to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu osób. Warto poznać wszystkie wady i zalety tych obu możliwości. Rynek pierwotny a wtórny to bardzo szeroki temat warty przemyślenia.

Rynek wtórny

Mieszkania nowe – zalety

Rynek pierwotny a wtórny – jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Skupmy się najpierw na zaletach mieszkań z rynku pierwotnego. Przede wszystkim decydując się na mieszkania nowe mamy pewność, że jesteśmy ich pierwszym właścicielem. Możemy sami podjąć decyzję o wystroju, wyborze płytek czy kolorze farb. Nie musimy przeprowadzać całego remontu, w skład którego wchodziłoby najpierw kucie ścian, zrywanie starej podłogi czy pozbycie się zniszczonych mebli. Dodatkowo nie ma ryzyka, że napotkamy na swojej drodze usterki związane z wcześniejszym użytkowaniem. Mamy pewność, że wszystko jest nowe. Nawet jeżeli pojawią się jakieś wady to możemy zgłosić się do dewelopera.

Kolejnym plusem mieszkań z rynku pierwotnego jest duża możliwość wprowadzania zmian. Nawet na etapie budowy możemy dostosować rozkład pomieszczeń do naszych potrzeb. Oczywiście ważna jest też możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Możemy zdecydować się na mieszkanie całkowicie „puste”, z białym montażem albo nawet częściowo wyposażone. Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnego podejścia dewelopera do klienta.

Mieszkania nowe to również nowoczesne budownictwo. Deweloperzy podążają za zmieniającym się rynkiem nieruchomości i dostosowują swoje budynki to aktualnych trendów. Często możemy już spotkać technologie energooszczędne czy stylowo zaprojektowane bloki. Monitoring, recepcja, wideo domofony, duże tarasy czy komórki lokatorskie – wszystkie te rzeczy stają się standardem mieszkań z rynku pierwotnego. Wykorzystywane materiały budowlane również są coraz nowocześniejsze. Możemy więc liczyć, że mieszkania nowe będą bardzo funkcjonalne i dostosowane do aktualnych trendów.

Mieszkania używane – zalety

Jeżeli rozpatrujemy rynek pierwotny a wtórny to warto porównać zalety obu z nich i przemyśleć, które są dla nas bardziej znaczące. Niewątpliwą zaletą mieszkań używanych jest właściwie nieograniczony wybór lokalizacji. Ofert mieszkań z rynku wtórnego w samym centrum miasta jest bardzo dużo. Niestety coraz mniej buduje się nowych bloków w takich miejscach ze względu na ograniczoną przestrzeń. Mieszkanie w centrum dużego miasta ma wiele plusów, więc jeżeli właśnie na tym nam zależy to warto skupić się na ofertach mieszkań używanych.

Kolejnym ogromnym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest możliwość wprowadzenia się od zaraz. Jeżeli zależy nam na czasie to nie możemy pozwolić sobie na oczekiwanie aż budynek w ogóle powstanie. Często mieszkania używane są właściwie gotowe do zamieszkania. Posiadają wszystkie niezbędne sprzęty i meble. Nie musimy skupiać się na remoncie, a jeżeli na tym nam zależy to możemy odłożyć to w czasie.

Rynek pierwotny a wtórny – wady

Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny ma wady. Mieszkania nowe to ograniczony wybór lokalizacji, często długi czas oczekiwania na oddanie mieszkania oraz ceny. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego również musimy wziąć pod uwagę kilka minusów. Przede wszystkim możemy kupić mieszkanie wymagające generalnego remontu, a to oczywiście niesie za sobą dodatkowe koszty. Kolejnym kosztem, który będziemy musieli ponieść jest podatek PCC. Ten podatek to 2% wartości rynkowej czyli zazwyczaj są to duże sumy.

Decydując się na zakup mieszkania powinniśmy rozważyć różne możliwości. Żeby podjąć decyzję odpowiedzialnie najlepiej poznać wszystkie wady i zalety dostępnych rozwiązań. Należy pamiętać, że nie ma wyjścia idealnego. Rozważając rynek pierwotny a wtórny musimy przemyśleć nasze potrzeby oraz które zalety przemawiają do nas bardziej, a które wady będą nie do przeskoczenia.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!