Niestety bardzo często sytuacja życiowa zmusza nas do zaciągnięcia kredytu. Dopóki mamy możliwość terminowego spłacania rat to nie ma powodów do obaw. Sytuacja komplikuje się kiedy tych rat nie spłacamy i zaczynamy wpadać w coraz większą spiralę długów. Banki mają różne narzędzia pomagające im te długi egzekwować. Na początku pracownik windykacji będzie próbował załatwić sprawę polubownie. W ostateczności sprawa trafia do sądu i rozpoczyna się postępowanie komornicze. Jednym z elementów tej procedury są właśnie aukcje komornicze. Komornik licytacje zaczyna od rzeczy najbardziej wartościowych. Najczęściej są to właśnie nieruchomości. Sprzedaż mieszkania przez komornika jest dla dłużnika bardzo nieopłacalna. Warto tego unikać. Z tego artykułu dowiesz się jak wyglądają aukcje komornicze, kiedy komornik licytacje może przeprowadzić, czy spłata komornika jest możliwa oraz czym są obwieszczenia komornicze.
Licytacje komornicze nieruchomości – co to takiego?
Licytacje komornicze nieruchomości są publiczną sprzedażą nieruchomości należących do dłużnika. Aukcje komornicze to jedno z narzędzi komornika sądowego. Może on również zająć nasze wynagrodzenie czy emeryturę. Przedmiot wystawiony na aukcji komorniczej zostaje sprzedany za najwyższą zaoferowaną kwotę, a w licytacji może wziąć prawie każdy kto wpłaci wadium. Osoby wyłączone z możliwości brania udziału w aukcji komorniczej zostały dokładnie określone w przepisach. Aukcje komornicze to nie tylko nieruchomości. Komornik może zająć różne wartościowe przedmioty jak na przykład samochód, sprzęty AGD i RTV, zegarki, antyki czy biżuterię.
Licytacje komornicze nieruchomości krok po kroku
Aukcje komornicze to zawsze ostateczność. Wykorzystuje się je dopiero jeżeli wszystkie inne metody nie przyniosły pożądanych efektów. Nawet licytacje komornicze nieruchomości mogą zostać zatrzymane. Dłużnik dostaje ostatnią szansę na spłatę zadłużenia i spłata komornika jest ostatnim momentem na wyjście z kłopotów. Jeżeli się to nie uda to dochodzi do aukcji i zajęte przez komornika rzeczy zostają sprzedane. Cały ten proces jest jednak bardziej złożony. Pierwszym krokiem na drodze do licytacji jest wycena nieruchomości. Komornik powołuje biegłego, którego zadaniem jest właśnie wycena, czyli sporządzenie operatu szacunkowego. Biegły wycenia nieruchomość kierując się jej wartością rynkową.
Kolejnym krokiem są obwieszczenia komornicze. Komornik licytacje musi ogłosić przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. Obwieszczenia komornicze są właśnie takimi ogłoszeniami. Muszą zawierać bardzo konkretne informacje. Najważniejsze to miejsce i czas, w którym odbywać się będą aukcje komornicze. Pozostałe informacje to przedmiot licytacji, wartość, cena wywoławcza, wysokość wadium, konkretne miejsce i czas na oglądanie nieruchomości przed licytacją. Obwieszczenia komornicze znaleźć można w sądzie rejonowym, urzędzie gminy czy na stronie internetowej danego komornika.
Zanim sprzedaż mieszkania przez komornika dojdzie do skutku musi odbyć się licytacja. Komornik licytacje przeprowadza najczęściej w dwóch terminach. Jeżeli na pierwszej licytacji nie doszło do sprzedaży to w czasie drugiej licytacji cena wywoławcza spada do 2/3 wartości nieruchomości. Cenę można przebijać o minimum 1% ceny wywoławczej i wygrywa najwyższa oferta. W całej licytacji musi uczestniczyć również sędzia. Dotychczasowy właściciel nieruchomości może w licytacji uczestniczyć ale kupić nieruchomość może tylko za cenę wywoławczą. Jeżeli ktoś zaoferuje więcej to niestety nieruchomość traci. Wadium nie jest zwracane tylko osobie, która licytacje wygrała.
Osoba, która zaoferowała najwyższą kwotę wygrywa licytacje. Sąd wydaje postanowienie o przybiciu i sprzedaż mieszkania przez komornika może zostać zakończona. Wygrany jest zobowiązany do uregulowania kosztów ale są one pomniejszone do wysokość wadium. Ma on na to 14 dni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty. Ostatnim krokiem jest wpis do księgi wieczystej i uregulowania sytuacji z dłużnikiem.
Licytacje komornicze nieruchomości – jak tego uniknąć?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest spłata komornika. Warto szukać rozwiązań i nie unikać odpowiedzialności. Długi niestety same nie zniknął. Już na etapie windykacji warto próbować dogadać się z bankiem. Bardzo często istnieje możliwość rozłożenia zadłużenia na mniejsze raty albo chwilowego odroczenia spłaty. Najważniejsza jest chęć do spłaty zadłużenia. Dla banku też najlepszym wyjściem jest polubowne rozwiązanie sytuacji. Aukcje komornicze to ostateczność. Lepiej nie dokładać sobie kosztów i nie doprowadzać do sytuacji, w której konieczna będzie nie tylko spłata zaciągniętego kredytu ale też spłata komornika.